Երգչախմբային արվեստի միջազգային օր, Հայաստան, 2020
Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրը նշվում է ամեն տարի դեկտեմբեր ամսին Երգչախմբային արվեստի համաշխարհային ֆեդերացիայի հովանու ներքո: Այս տարի Հայաստանը կրկին միանում է այդ տոնին առցանց՝ այն նվիրելով արցախյան պատերազմի հերոսներին:
Միջոցառումը կազմակերպել են «Կոմիտաս փառատոնը», «Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիան, «Հայ երգչախմբային դիրիժորների» ասոցիացիայի հետ համատեղ, Հայաստանի Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում են 6 երգչախմբեր Հայաստանից ու Արցախից և 7 երգչախմբեր առցանց՝ ԱՄՆ-ից, Բերդից (Հայաստան), Գերմանիայից, Իսրայելից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Շվեյցարիայից:

World Choral Day, Armenia 2020
World Choral Day is celebrated every year in December under the umbrella of the International Federation for Choral Music. This year Armenia again joins World Choral Day and dedicates it to the heroes of the Artsakh war.
The event in Armenia is organized by Komitas Festival NGO in assistance with the Armenian Choral Conductors Association and with the support of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia.
6 live choirs from Armenia and Artsakh and 7 choirs from Berd (Armenia), Germany, Israel, Lithuania, Moldova, Switzerland, USA are taking part in online events.
Special thanks to
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports of RA for financial support
Academy Films Production for episodes from the film “Visit Armena” (https://www.youtube.com/watch?v=Asb-JXx-gOQ)