Երգչախմբային արվեստի միջազգային օր
1990 թվականից Երգչախմբային արվեստի համաշխարհային ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ  յուրաքանչյուր  տարի՝ դեկտեմբերին, նշվում է Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրը: Այդ օրը շուրջ 100.000 երգչախմբեր բոլոր մայրցամաքներից իրենց ելույթներով միանում այս տոնին:
1994 թվականից Հայաստանը՝ «Հայ փոքրիկ երգիչներ միջազգային ասոցիացիայի» նախաձեռնությամբ,  միացել է այս շարժմանը: Տարիներ ի վեր հայաստանյան բարձրակարգ երգչախմբեր ելույթ են ունեցել  Հանրապետության հանրակրթական դպրոցների սաների համար Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահում:
2018 թվականից  «Հայ փոքրիկ երգիչներ միջազգային ասոցիացիան» անցկացնում է տոնը  «Հայ երգչախմբային դիրիժորների ասոցիացիայի»  հետ համատեղ՝ Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի աջակցությամբ: Ձևաչափը փոխվեց և սկսեցին մասնակցել բացառապես սիրողական երգչախմբեր՝ Երևանից, տարբեր քաղաքներից, իսկ այս տարի, նաև՝  արտերկրից:
Այս տարի՝ դեկտեմբերի 19-ին,  տոնին մասնակցում էին` մասնակցեցին 6 երգչախումբ  Հայաստանից ու Արցախից, և  7 երգչախումբ առցանց՝  Բերդից (Հայաստան), Գերմանիայից, Իսրայելից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Շվեյցարիայից և ԱՄՆ-ից:
ԿԱՐԾԻՔՆԵՐ
«Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրվան նվիրված համերգը հիանալի  է: Այն ամենահզոր և պրոֆեսինալ ներկայացված  տեսանյութերից մեկն է, որ երբևէ տեսել եմ՝ ունենալով միջազգային երիտասարդական երգչախմբային փառատոներ կազմակերպելու ավելի քան 45 տարվա փորձ: Ես այն ուղարկել եմ իմ գործընկերներին և ընկերներին, ովքեր տպավորված զանգահարում և  շնորհակալություն էին հայտնում: Ձեր տեսանյութը օգնել է շատ մարդկանց տեղեկանալու Հայաստանի և նրա դարավոր պատմության մասին: Այն պատմել է Հայաստանի պատմությունը մարդկանց, ովքեր կարիք ունեին այն լսելու» :
Ջեք Կուկուկ, “Voices Without Borders” փառատոնի
գեղարվեստական ղեկավար և գործադիր տնօրեն
Ձեր համերգն ինձ տվեց մի մեծ երգչախմբային ընտանիքի և  միասնականության զգացողություն: Չնայած մեր միջև մեծ հեռավորությանը՝ ձեր այս նախաձեռնությունը դարձավ  իրականություն: Առցանց համերգի օրը խմբավարներից շատերն ինձ գրեցին, որ արտասվել են՝ լսելով ձեզ և մյուս երգչախմբերի կատարումները: Ես էլ լաց էի լինում ՝ տեսնելով, թե ինչպես են երգում այդ հրաշալի երիտասարդները»:
Մարիո Ֆոնտանա
Կոռո Կալիկանտուս երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար, Շվեյցարիա
«Սիրելի Տիգրան,
Ես կցանկանայի համերգի օրը ձեր կողքին լինեի: Դիտեցի այդ զարմանալի ֆանտաստիկ միջոցառումը՝ զգալով այն խորը ողբերգությունն ու տառապանքը, որի միջով անցնում է հայ ազգը: Այս հիանալի միջոցառումով դու պատմեցիր Հայաստանի հրաշքների և մեծ ժառանգության մասին՝ ներկայացնելով հատվածներ հայկական հնագույն գանձերից,  որոնք այժմ հարձակման են ենթարկվել անգութ թշնամու կողմից: Նման իրավիճակում քեզ հաջողվեց ներկայացնել անմոռանալի երաժշտություն՝ հայկական բնության գունագեղ տեսարաններով» :
Մայա Շավիթ
«Էֆրոնի»  երգչախմբի դիրիժոր, Իսրայել
«Անպայման նայեք այս գեղեցիկ համերգը/ռեպորտաժը /1 ժամ/, որին մասնակցում են մանկական և պատանեկան երգչախմբեր : Հայաստանը գտնվում է մեկուսացման մեջ մի ռեգիոնում, որը բնակեցված է ոչ քրիստոնյա ժողովուրդներով : Սակայն ինչպես Սլովենիան և Մերձբալթիկան, Հայաստանը ևս ուժ և մխիթարանք է գտնում երգչախմբային երգեցողության մեջ :
Հայստանի մասնակցությունը Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրվան հաստատում է նրա ցանկությունը լինել երգչախմբային արվեստի միջազգային ընտանիքի անդամ :
Ինձ բազմաթիվ անգամ բախտ է վիճակվել հանդիպելու Տիգրան Հեքեքյանին միջազգային տարբեր մրցույթների ժամանակ /նա ղեկավարում է վիդեոյի միջի առաջին երգչախումբը/, որտեղ նա ծանոթացել է այս համերգին մասնակցող երգչախմբերին :
Այս ֆիլմում ներգրավված Հայաստանի պատկերները իմ մեջ ցանկությունն են առաջացնում մի օր այցելել այդ գեղեցիկ երկիրը »:
Նոել Մինե
À Cœur Joie International-ի պատվավոր նախագահ
À Cœur Joie Wallonie-Bruxelles-ի խորհրդի անդամ
«Այնքան վառ և հետաքրքրաշարժ համերգ էր: Բրավո՜: Անչափ հուզիչ էր տեսնել հյուր-երգչախմբերի: Հայաստանի պատմությունը ներկայացնող տեսանյութի  համադրությունը երաժշտության հետ շատ հետաքրքիր էր: Հայաստանում տաղանդները բազմաթիվ են: Մաղթում եմ ձեզ խաղաղ օրեր, որպեսզի կարողանաք ավելի ու ավելի գեղեցիկ նախագծեր ստեղծել, ինչպիսին այս մեկն էր» :
Սառա Շոհամ , կոմպոզիտոր, Իսրայել
«Սիրելի Մաեստրո Հեքեքյան
Ամբողջ համերգը շատ տպավորիչ էր և հուզիչ: Անկասկած, սրա հաջողության գաղտնիքը Ձեր պրոֆեսիոնալիզմն ու նվիրումն է երաժշտությանն առհասարակ, և մասնավորապես՝ երգչախմբային արվեստին:
Շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում հետագա ձեռքբերումներ և ջանքեր՝ նպաստելու «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի զարգացմանը» :
Բորիս Տեր-Պետրոսյան, ջութակահար Վիեննա
«Այս երիտասարդների երգչախմբային երաժշտությունը արտասվելու աստիճան ինձ  հուզեց: Ինչպես միշտ ասել եմ. «Ազգը, որն ունի ամուր մշակութային ժառանգություն, երբեք չի վերանա երկիր մոլորակից»:
Ալի Ֆարինպուր, Իրան
«Իմ սիրելի ընկեր, բրավո և շնորհակալությւոն, որ կիսեցիք երգչախմբային արվեստի միջազգային օրն ինձ հետ: Երբ և որտեղ հնչում է երաժշտությունը միշտ կա հույս»:

Since 1990, every year, on December, IFCM takes initiative in the organization of the festival “World Choral Day”. Nearly 100,000 choirs from all continents join in this celebration.
In 1994 Armenia, in the initiative with the Armenian Little Singers International Association joins this campaign. Years on, Armenian superior choirs performed for students of public schools at Aram Khachaturyan Great Concert Hall. Since 2018, the Armenian Little Singers International Association realizes this event together with Armenian Choral Conductors Association in assistance with Khachatur Abovian Armenian State Pedagogical University. Format has changed after amateur choirs from Yerevan, different cities and abroad began to participates in this festival.
This year, on December 19,  6 live choirs from Armenia and Artsakh, and  7 choirs from Berd (Armenia), Germany, Israel, Lithuania, Moldova, Switzerland, USA participated in this online event.
IMPRESSIONS
I have just viewed the magnificent video you produced for the 2020 World Choral Day. It is one of the most powerful and professionally produced youth choir videos I have seen in the more than 45 years I have been producing international youth choir festivals. I have sent it to several colleagues and friends and they have been calling me all day to thank me for including them. Your video has helped to educate many people who have been totally uninformed about Armenia and your long history. Your music has done exactly what we would hope it would do. It has told your story to people who needed to hear it.
Jack Kukuk
Artistic/Executive Director of Voices Without Borders
The day of online concert many of my choristers wrote me that they were crying looking to so beautiful reality of your choir, the others choir and Armenia.
I too was crying to see so nice young people singing! Simply singing! And so nice!
Your concert gave me the feeling of being together, a choral family that is real, even if we are far away.
Mario Fontana
Artistic director of Coro Calicantus choir, Switzerland
Dear Tigran,
I wish I could be there with you! I watched it all, amazed with the fantastic event, and feeling the deep tragedy and suffering of the Armenian nation is going through. Yet you created a great event, showing the wonders and great heritage, sowing fantastic piece of Armenian ancient treasures, now being attacked by the heartless enemy. Under such situation, you managed to bring up unforgettable music supported by the colorful views of Armenian nature. I salute you!
Maya Shvit
Conductor of Efroni choir, Israel
Ne manquez pas de regarder ce très beau concert/reportage (1 heure), avec de très beaux chœurs d’enfants et de jeunes.
L’Arménie est très isolée dans une région non chrétienne.
Mais comme ce fut le cas pour la Slovénie ou les Pays baltes, sa population trouve du réconfort et de la force dans le chant choral.
Cette participation à la Journée mondiale du Chant choral est un très beau témoignage de sa conscience de faire partie de la grand famille du chant choral mondial.
J’ai eu le plaisir de rencontrer plusieurs fois Tigran Hekekyan dans divers concours internationaux (il dirige notamment le premier chœur dans cette vidéo)
où il a fait la connaissance des chœurs qui participent à ce concert.
Les images d’Arménie qui sont intégrées dans ce film me donnent l’envie d’aller un jour visiter ce beau pays. Amitiés.
Noël Minet
Honorary president of À Cœur Joie International
Board member of À Cœur Joie Wallonie-Bruxelles
The concert was so refined and fascinating. Bravo!  It was really thrilling, all the connections that you've done with the guest choirs. The combination with the video, telling the history of Armenia was deeply interesting. There are exuberant talents in Armenia! I wish you  quiet days of peace, so that you'll be able to create consistently more and more beautiful project like this one.
Sara Shoham, Composer, Israel
Dear Maestro Hekekyan,
The entire event and its arrangement in the video was very impressive and it touched me very much.
I have no doubt that its success is mainly due to your professionalism and your dedication to music, in general, and the choral music, in particular.
Let me congratulate you and wish you further achievements in your efforts to promote the Little Singers Choir of Armenia.
Baris Der-Petrossian
Violinist, Vienna
This site brought tears to my eyes from singing Choral music of young people. As I always say a nation with strong cultural heritage never disappears on the earth.