Միավորելով սրտեր և սերունդներ
Հայ փոքրիկ երգիչներ միջազգային ասոցիացիան սիրով հրավիրում է ներկա գտնվելու Հայաստանի փոքրիկ երգիչնե երգչախմբի 30 ամյա հոբելյանական համերգին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 17-ին, ժամը 19:00-ին Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում:
Համերգին ելույթ կունենան Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ երգչախմբի ավագ և կրտսեր սաները, ինչպես նաև նախկին անդամները: Գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Տիգրան Հեքեքյան: Համերգին ելույթ կունենան նաև Թբիլիսիի մանկական կապելան (դիրիժոր՝ Գելա Պարչուկիձե), հյուր-դիրիժոր՝ Մարիո Ֆոնտանան (Շվեյցարիա), Ալֆոնսաս Վիլձյունասը (Լիտվա), և բանդոնեոնահար՝ Մարիո Ստեֆանո Պիետրոդարկին (Իտալիա):

Uniting hearts and generations
Armenian Little Singers International Association requests the honour of your presence in a concert dedicated to the 30th anniversary of the founding of Little Singers of Armenia choir, which will take place on the 17th of October, 2022, in Aram Khachaturian concert hall.
Little Singers of Armenia as well as its related senior and junior choirs, former members of the choir will be conducted by their Artistic Director, Maestro Tigran Hekekyan.
Performing on stage will also be the Tbilisi Children’s Capella as well as guest conductors Mario Fontana (Switzerland), Vildziunas Alfonsas (Lithuania), Gela Parchukidze (Georgia) and bandoneonist Mario Stefano Pietrodarchi (Italy).