«Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ»-ն ավարտել են համերգային շրջագայությունը Եվրոպայում
Ավարտվեց Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարած «Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ» երգչախմբի՝ ՀՀ անկախության 25 ամյակին նվիրված «Անկախության սերունդ» խորագիրը կրող համերգային շրջագայությունը Դանիայում, Գերմանիայում, Հոլանդիայում և Բելգիայում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ» երգչախմբից:
Երգչախումբը համերգներով հանդես եկավ եվրոպական 9 քաղաքներում, ունեցավ 9 համերգ՝ հանրահայտ Բեռլինի Ֆիլհարմոնիկ համերգասրահից մինչև Բրյուսելի Մայր Տաճար:
Համերգներին ներկա էին արտերկրի պետական բարձրաստիճան այրեր, օտարերկրյա դիվանագետներ, միջազգային պատվիրակություններ, արվեստագետներ, երգչախմբային արվեստի սիրահարներ:
Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Սմբատյանը իր ողջույնի խոսքում նշեց. Աշխարհի լավագույն բեմերը նվաճած «Հայաստանի Փոքրիկ Երգիչներ» երգախումբը, լինելով Հայաստանի Հանրապետության հասակակիցը, խաղաղ և ներդաշնակ աշխարհում ապրելու և ստեղծագործելու հայ ժողովրդի ձգտման լավագույն արտահայտումն է:
Ամենուր երգչախումբն արժանացավ ջերմ ընդունելության և բարձրագույն  գնահատականի :
«Ես երբևէ նման մաքրագույն և գեղեցիկ կատարում չէի լսել: Դուք ստիպեցիք ինձ առնվազն 50 րոպե արտասվել»,- նշել է «Միդվեսթ» աղջիկների երգչախմբի տնօրեն Մարտին Օլսենը:
Խմբավար, երգեհոնահար Փիթեր Արենդտն ասել է. «Շնորհակալ ենք այս հիանալի համերգի համար։ Դա միայն երաժշտություն չէր, դուք այս երեկո պատմեցիք մեզ մի երկար և շատ կարևոր պատմություն Հայաստանի մասին»։
«Այսօրվա համերգը ապացուցեց, որ մենք իսկապես աշխարհին ասելիք ունենք և՛ որպես հայ երաժշտության քարոզիչներ և՛ որպես հայ երաժշտության տարբեր գույներն ու դարաշրջանները ներկայացնողներ: Ես շատ հուզված եմ և հիացած: Պարգևեցիք մեծ երջանկություն այս հեռավոր հյուսիսային երկրում՝ եվրոպայի կենտրոնում, տաք հայկական ջերմություն բերեցիք ձեզ հետ»,- ընդգծել է Բրյուսելի սիմֆոնիկ նվագախմբի ջութակահար Ստեփան Ստեփանյանը:

The concert tour of the Little Singers of Armenia choir (artistic director and conductor Tigran Hekekyan) in Denmark, Germany, the Netherlands and Belgium, under the motto “the Independence Generation”, dedicated to the 25th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia is completed.
The choir performed in 9 cities and had 9 concerts starting from Berlin Philharmonic Concert Hall to St. Michael and St. Gudula Cathedral (Brussels).
Many high ranking government officials, foreign diplomats, international delegations, artists and lovers of choir art were present at these concerts.
In his speech, the Ambassador of the Republic of Armenia to Germany Ashot Smbatyan stated that the Little Singers of Armenia choir, which has performed in the best concert halls of the world and is as old as the Republic of Armenia, is the best expression of the aspiration of the Armenian people to live and create in a world of peace and harmony.
Everywhere the Little Singers of Armenia choir received warm welcoming and high appraisals.
'Thank you for this wonderful concert. It was not just a melody. This evening you told us a long and a very important story about Armenia''. Peter Arendt (Conductor, organist)
'I have never heard such pure and beautiful performance. You made me cry for almost 50 minutes''. Martin Olesen (Director of the MidtVest Girls' Choir)
“Today’s concert proved that we really have message to the world both as missioners and representatives of various colours and centuries of Armenian music. I am so excited and impressed. You granted huge happiness in this far and northern country, in the centre of Europe, bringing with you warmth from Armenia. “